5 Adımda Evde Saç Boyama

29 Nisan 2020

Kuaför salonlarına gitmeye fırsat bulamadığımız bu karantina günlerinde evde saçlarınızı kendiniz boyayarak düşük maliyetle mükemmel saçlara ulaşabilirsiniz. Beyazlarınız mı çıktı, dip boyanızın zamanı mı geldi ya da sadece yeni bir saç rengi mi denemek istiyorsunuz? Öyleyse evde saç boyama tekniklerini, istediğiniz rengi tutturmanın püf noktalarını adım adım anlatan yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Saç Boyarken Renk Tutturmak İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?


• Boya kutularının arka kısmında doğal saç renginiz ve boyandıktan sonraki rengi tablolandırılmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken saçlarınızın doğal rengi yani boyasız olduğu varsayılan ve onun boyanmış halidir.

• İlk defa saçlarınızı boyuyorsanız doğal saç renginizden çok açık veya çok koyu tonlar kullanmamalısınız.

• Zaten boyalı olan saçınızı boyayacaksanız saçınızın yoğunluğu ve uzunluğuna göre biraz daha fazla boya kullanıp renk eşitsizliklerini ve dalgalanmalarını aza indirebilirsiniz.

• Saç renginiz koyuysa ve bir anda sarıya boyamak istiyorsanız renk açıcı ürünler kullanmadan sadece boya ile yapmanız mümkün değil, ancak açık saç rengine sahipseniz bu konuda daha şanslısınız.

• Geri dönüşü çok zor olan kızıl ve siyah rengi boyamadan önce iki kere düşünmenizi tavsiye ederiz. Bu iki rengi en azından birkaç sene kullanmaya kararlıysanız boyamalısınız. Bilmelisiniz ki; en koyu kahverengi bile siyahtan daha kolay dönüşür.

Evde Saç Boyamak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

• Yerlere sermek için gazete veya eski bir örtü
• Boyayı karıştırmak için kase
• Boya fırçası
• Tarak
• Eldiven
• Eski bir t-shirt
• Streç film veya naylon bone
• Vazelin

Evde Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

• Boya alırken saçlarınızın yoğunluğuna ve uzunluğuna göre tüm boyanın yeterli ve eşit bir şekilde dağılması için tedbir amaçlı bir kutu fazladan boya almanızda fayda var, böylece boyama sırasında boya az gelirse zor durumda kalmadan boyamaya devam edebilirsiniz.
•Saçlarınızı kirliyken boyamalısınız. Temiz saç diplerinde gözenekler açık olur ve kaşıntı, yanma gibi rahatsız edici durumları daha şiddetli hissedebilirsiniz. Saç boyama saçı kurutan bir işlem olduğu için yağlı saç üzerine uygulayarak saçınızın nemini koruyabilirsiniz.
•Boya işlemine başlamadan önce kullanacağınız boyanın size alerji yapıp yapmayacağını anlamanız için 15 dakika öncesinden bir miktar boyayı kulak arkasına veya dirsek içine sürerek alerji testi yapabilirsiniz.
•Saçlarınızı boyamadan önce boya işlemini yapacağınız bölgedeki halıları kaldırmalı, gazete veya eski bir örtü sermelisiniz; zira boya kalıntılarını temizlemek biraz zahmetlidir. Ne yazık ki kıyafetlere gelen boya kalıcı zararlar verebiliyor, bunu önlemek amacıyla üzerinize eski bir t-shirt giymelisiniz.

Evde Saç Boyama Teknikleri Nelerdir?

1.Adım

Boyanın cildinize gelmesini önlemek amacıyla bir miktar vazelini saç tellerinize değdirmeden alın, kulak ve ense bölgenize sürün.

2.Adım

Eldivenlerinizi giyin, boyayı ve oksidanı bir kabın içine dökün ve hızlıca fırça yardımıyla karıştırın.

3.Adım

Öncelikle saçınızı tarakla küçük tutamlar şeklinde ayıra ayıra saç diplerinize boyayı sürün, bütün saç dibinizi bu şekilde boyadıktan sonra geri kalan boyayı saçınızın tamamına iyice yedirin. Ellerinizle saçınızı ovuşturarak boyanın saçınızın her yerine işlediğinden emin olun. Saçınızı tarak yardımıyla dikkatlice tarayarak boyanın eşit dağılımını sağlayın.

4.Adım

Boyadığınız saçınızı toka yardımıyla başınızın tepesinde toplayın ve streç film sararak ya da naylon bone takarak saçlarınızın sıcak kalmasını sağlayın. Boyanın kullanma talimatındaki bekleme süresine uyarak boyanın saçınıza iyice nüfuz etmesini bekleyin. Bu arada alnınıza, kulaklarınıza ve ensenize bulaşan boyaları ıslak mendil yardımıyla silebilirsiniz.

5.Adım

Bekleme süreniz dolunca saçlarınızı açın ve ılık suyla, su berraklaşana kadar durulayın. Bu aşamada şampuanı, boyayı daha fazla akıtacağı için kullanmanızı önermiyoruz. Kutunun içinden çıkan renk sabitleyici kremi ıslak saçınıza uygulayın ve 3 dakika kadar bekleyin. Kremin saçınızın tamamına ulaştığından emin olun, sonra tekrar durulayın ve havluya sarın. Boyama işleminiz bitti..

Evde kendi kendinize saç boyama işlemi ilk defasında biraz uzun sürebilir, ancak sonraki denemelerinizde çok daha kısa sürede, çok daha iyi sonuç aldığınızı göreceksiniz.